Loading

WHM Cpanel için Litespeed Yükleme

Cpanel kurulu sunucularda web sunucuyu litespeed kullanarak çalıştırmak için kurulum aşamalarını sizin için hazırladık.

Cpanel Litespeed Yükleme

Litespeed Nedir ?

Litespeed yüksek trafikli ve yüksek kaynak tüketimine sahip web siteleri ve ticari amaçlı hosting hizmeti veren kişi ve kurumların tercihi olarak ortaya çıkıyor.  Yüksek trafiğe sahip web sitelerinde ölçeklendirme ve performans artışına büyük faydası olan Litespeed, Apache web sunucusu yerine kullanıldığında 10 kata kadar yüksek hız sunuyor. Ek olarak geliştirilen Litespeed Cache eklentisi sayesinde Wordpress, Opencart, Woocommerce altyapısına sahip web sitelerinde çok daha fazla hiti daha az kaynak değeri ile kullanıcılara sunabiliyorsunuz. Cache eklentisi sayesinde web siteleriniz normal web sunuculara oranla kat be kat daha hızlı yanıt veriyor.

Litespeed'i 15 güne kadar trial lisansı ile kurabiliyorsunuz. Daha sonrasında sitenize, sunucunuza uygun olan paketi alıp kullanmaya devam ediyorsunuz. 

Litespeed'in CPU ve Ram oranlarına göre farklı lisanslama çözümleri bulunuyor. Lisans alırken bu değerlere dikkat ederek, ihtiyacınıza uygun olarak lisans almanız oldukça önemli.

Cpanel'e Litespeed Kurulumu

cd /usr/src
wget http://www.litespeedtech.com/packages/cpanel/lsws_whm_plugin_install.sh
chmod 700 lsws_whm_plugin_install.sh
./lsws_whm_plugin_install.sh
rm -f lsws_whm_plugin_install.sh

 

Cpanel'de Litespeed Ayarlarını Yapmak

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra WHM panele bağlanarak Plugins kısmından “LiteSpeed Web Server Plugin for WHM” bölümüne geçerek “Install LiteSpeed Web Server” kısmına giriş yapalım.

Litespeed Kurulumu

 

Kurulum sayfasındaki ilk ayarlardan trial lisans isteğini seçtikten sonra , e-posta adresinizi seçip, bir admin şifresi belirlemeniz yeterlidir.

Litespeed Kurulumu

 

Daha sonradan litespeed admin panelinden giriş yapıp ayar yapabilmemiz için şifrenizi ve kullanıcı adınızı belirlemeyi unutmayınız.

Cpanel'e litespeed kurulumu

Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra, sunucumuzun litespeed'e geçmesi için aşağıdaki arayüzden Switch to Litespeed butonuna tıklayarak litespeed'e geçiş sağlayabiliriz.  Bir problem yaşarsanız tam tersi işlemi yapan switch to apache seçeneği ile apache'e geri dönebilirsiniz.

 

Litespeed'e geçiş

Cpanel'den Litespeed Kaldırma

Eğer memnun kalmazsanız aşağıdaki kod dizimi ile litespeed'i sunucunuzdan kaldırabilirsiniz.

cd /usr/local/cpanel/whostmgr/docroot/cgi/lsws/
sh lsws_whm_plugin_uninstall.sh

Administrator
Yönetici / 22 Yazı / 88,4K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST