VDS ile VPS arasındaki fark nedir ?

VDS ile VPS arasındaki fark nedir ?

2108
0
PAYLAŞ
VPS ile VDS arasındaki fark.
VPS ile VDS arasındaki fark.

VPS (Virtual Private Server) sanal bir sunucudur ve Paylaşımlı Özel Sunucu anlamına gelir.”VPS ” sunucular aynı donanım ve aynı işletim sistemi çekirdeğini kullanırlar. Sunucu ana işletim sistemi Linux ise Linux, Windows ise Windows VPS hizmeti almanız mümkünüdr. Ek olarak Ortak işlemci Ortak Disk, Ortak Ram kullanımı mevcuttur. Sanal olmayan gerçek bir sunucuyu birden fazla kişi kullanma durumudur.

VDS (Virtual Dedicated Server) sunucular da VPS’ler gibi sanal sunuculardır. Fakat en büyük farkı VPS gibi aynı işletim sistmei çekirdeği üzerinde çalışmazlar. Tüm kullanıcılar aynı CPU ve Ram havuzundan yararlanmazlar. Böylelikle VDS sunucular VPS sunuculardan daha kaliteli ve izole bir yapı sunmaktadır. Ek olarak VDS  içerisine istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz. Dilerseniz windows dağıtımı kurun dilerseniz linux.  Patron sizsiniz 🙂

VPS ile VDS Arasındaki Fark Nedir ?

Yukarıda anlattığımız sanallaştırma şekillerinden tabi ki en avantajlısı , güvenlisi ve kalitelisi VDS sunuculardır. VPS sunucularda ortak olarak kullandığınız sunucuda herhangi bir kullanıcının yapmış olduğu hatada siz de sorun yaşayabiliyorken, VDS yönteminde bunu yaşamanız imkansıza yakındır. VPS ile VDS arasındaki fark en açık şekilde böyle açıklanabilir. Bunun en büyük nedeni VDS olarak adlandırdığımız sanallaştırma yöntemi tüm sanal sunucuları gerçek bir sunucu gibi en ince ayrıntısına kadar izole yapıda sanal sunucuya özel yapılandırmasıdır. Bir nevi Dedicated sunucu kalitesini sanallaştırma sisteminde yaşamanız hatta dedicated sunucu hizmetinden daha kaliteli hizmet almanız mümküdür.

Eğer bir projeniz var ise ve bunun için dedictaed server kadar pahalı bir çözüm değil de hem uygun hem kaliteli bir çözüm arıyorsanız bu noktada iyi sanallaştırılmış kaliteli parçalar üzerine kurulmuş bir VDS hizmeti almanız kesinlikle tavsiyemizdir.

 

Ömürtech üzerinden alacağınız VDS hizmetinde ÖmürPanel standart olarak gelmektedir. ÖmürPanel ile sanal sunucunuzu dilediğiniz anda otomatik olarak formatlayabilir, dilediğiniz anda bir üst kademe servise geçiş yapabilirsiniz.  Diğer VDS sağlayıcılarında bu hizmet yoktur. Normal şartlarda “VPS ile VDS arasındaki fark” olarak VPS tarafının tek avantajı otomatik olarak kurulum yapılabilmesi idi. Geliştirdiğimiz sistemler ile VDS hizmetinin de işletim sistemini otomatik olarak kurdurabilmekteyiz. Dedicated server den en büyük farkı VDS hizmeti ölçeklendirilebilirdir. İhtiyacınız olduğu anda hemen ihtiyacınız kadar kaynak arttırımını gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle uygulamalarınızı daha kısa sürede kullanıcılarınıza maksimum performans ile sunabilirsiniz.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK