cPanel’de NS Oluşturma ve Değiştirme

cPanel’de NS Oluşturma ve Değiştirme

679
0
PAYLAŞ

Bu makalemizde Whm üzerinden özel nameserver tanımlama işleminin nasıl yapılacağını öğreneceğiz. Bu işlem için ilk olarak whm hesabımıza giriş yapalım(www.website.com:2086 veya ipadres:2086).

1-) Whm ana sayfasından Server Configuration bölümüne tıklayalım.

whmns1

2-) Basic cPanel & WHM Setup yazan yere tıklayalım.

whmns2

3-) Açılan sayfadan Nameservers yazan yeri bulup nameserver adreslerimizi yazıyoruz ve Save Changes butonuna tıklıyoruz (Nameserver tanımlayacağımız domain adresimizin panelinden bu nameserverları ve server ipmizi tanımlamamız gerekmektedir).

whmns3

Şimdi NS değiştirme işlemine başlayabiliriz.

1. Adım: Öncelikle sol menüde yer alan Dns Functions sekmesinden Edit Dns Zone kısmına tıklıyoruz.

ed1

2. Adım: Hangi hosting hesabınızın dnsini düzenleneceğini seçip Edit butonuna tıklıyoruz.

ed2

3. Adım: Öncelikle birincil dnsimizin ve mail adresimizin yer aldığı kısmı kontrol ediyoruz. Eğer ki dns değişikliği yapacaksak buradan yalnızca birincil dnsi değiştiriyoruz.

ed3

4. Adım: Orta kısımda dns ve ip adresi aylarını gerekli mx kayıtlarını düzenlemeye yarayan bölümü görüyorsunuz. bu bölümde birincil ve ikincil dns adreslerini mx kaydını ve a kayıtlarını düzenleyebilirsiniz.

ed4

5. Adım: Alt kısımda ise var olan dns kayıtları üzerine yeni dns kaydı eklemek isterseniz buraya kullanabilirsiniz. Select olan seçmeli bölümlerde kayıt türünü seçiyoruz(a kaydı, mx kaydı, ns kaydı v.s). ve gerekli alanları doldurup ekleme işlemini yapıyoruz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra eklemesi veya düzenlemesi için Save butonuna basıyoruz.

ed5

6. Adım: Your Settings have been updated yazısını gördüğümüzde ise gerekli dns ekleme ve düzenleme işleminin tamamladını anlıyoruz.

ed6

 

İşlemlerimiz bu kadar diğer konularda görüşmek üzere.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK